قبل از اينکه آموزش شنا را شروع کنيد و يا در يک دوره آموزش خصوصي شنا ثبت نام کنيد، احتمالا سوالاتي فکر شما را درگير خواهد کرد. سوالاتي از قبيل اينکه آموزش شنا چقدر زمان مي برد ، آموزش شنا را از کجا شروع کنم ؟ شنا بلد نيستم چيکار کنم ؟ چه مربي شنايي را انتخاب نمايم ؟ اصلا من الان شروع کنم ، شنا را ياد مي گيرم يا از من ديگه گذشته !؟ و ده ها سوال ديگه که در اين مقاله قصد پاسخگويي به آنها را داريم .

در ابتداي مقاله قصد پاسخگويي به آخرين سوال را دارم ( سوال : اصلا من الان شروع کنم شنا را ياد مي گيرم يا از من ديگه گذشته !؟ ) . چراکه اين سوالي است که از طرف بيشتر افراد با شرايط مختلف از لحاظ بدني يا سني پرسيده ميشود .

در پاسخ بايد گفت که همه افراد در هر شرايط و سن ؛ به خوبي شنا را ياد خواهند گرفت . چرا که شنا يک فعاليت بدني است و با تمرين حاصل مي شود و همين امر موجب مي شود که شايد فردي که به دليل شرايط سني ويا بدني قابليت اجراي کمتري دارد کمي ديرتر فراگيرد اما نکته مهم آن است که در نهايت به خوبي شنا خواهد کرد . شناآموزان زيادي بوده اند که در ابتدا همين سوال مانع آغاز مسير براي آنها بوده است ولي با صحبت با آنها و ايجاد اعتماد به يادگيري در آنها ؛ مسير فراگيري شنا را آغاز نموده اند و در حال حاضر به راحتي شنا نموده و از ورزش مفرح لذت مي برند . شناآموزاني که برخي از آنها 60 يا 70 سال داشته اند .

« سن بالا ويا شرايط خاص بدني مانند نداشتن و يا نقص يک يا چند عضو به هيچ عنوان مانع يادگيري نيست و همه افراد به خوبي شنا را فرا خواهند گرفت . اين عوامل تنها مدت زمان يادگيري را تحت تاثير قرار مي دهند و ممکن است دوره يادگيري کمي طولاني تر شود . »

پس از آنکه تصميم به آغاز آموزش شنا گرفتيد ؛ در ابتدا بايد استخر مناسب و ترجيحا نزديک محل ست خود و سپس يک مربي با تجربه و حرفه اي را بيابيد . دو عامل استخر و مربي بسيار در روند آموزشي و نتيجه مورد نظر شما موثر مي باشند . افراد زيادي هستند که در آغاز فرايند هر ورزشي از جمله شنا با انتخاب اشتباه مکان ، زمان و مربي ؛ نه تنها نتيجه مطلوب حاصل نشده بلکه به طور کلي مسير پيشرفت هم رها شده است .

• انتخاب استخر

اولين قدم براي آغاز آموزش شنا انتخاب يک استخر مناسب است . انتخاب استخر بسيار بر روي هزينه آموزش شناي شما تاثير گذار خواهد بود چرا که هر استخر به ازاء هر شنا آموز مبلغي را از مربي شنا دريافت مي نمايد که اين مبلغ با توجه به مکان و امکانات استخر متفاوت خواهد بود.

• انتخاب مربي

پس از آنکه تصميم به آغاز آموزش شنا گرفتيد مهم‌ترين مرحله انتخاب يک مربي خوب است .  هنگامي که مي‌خواهيد مربي براي خود انتخاب نماييد بهتر 

است به سابقه ، نوع برخورد و شنا آموزاني که پرورش داده است توجه نماييد .  در هنگام انتخاب مربي بايد توجه نماييد که قهرماني در شنا شرط لازم براي آموزش بهتر شنا نيست و داشتن تعداد مقام‌هاي بسيار زياد اصلاً دليل آموزش خوب و توانايي پرورش شنا آموز نمي‌باشد .

« قهرمان شنا مي‌تواند بهترين مربي شنا باشد اما هر قهرمان شنا وماً يک مربي بسيار مجرب و يا بهتر از ساير مربيان شنا نخواهد بود . »

آموزش شنا تا حد بسيار زيادي نياز به تجربه و علاقه فرد به آموزش دارد . همه ما مربيان شنا افرادي را ديده‌ايم که داراي مقام‌ها و رتبه‌هاي بسيار زيادي در شنا مي‌باشند اما توانايي آموزشي بسيار پاييني دارند حال به دليل عدم علاقه ويا عدم علم کافي در امر آموزش .  مربياني که در گذشته شناي قهرماني انجام داده‌اند در صورتي که شرايط گفته شده براي مربيگري را داشته باشند مربيان بسيار خوب براي پرورش قهرمانان شنا مي‌باشند چرا که تمام تمرين‌هاي قهرماني را خود در گذشته انجام داده‌اند و شناخت خوبي از حرکت و اصلاح تکنيک هاي مربوط به آن دارند اما اين امر دليل بر آن نيست که تمام قهرمانان گذشته شنا ، مربيان بسيار مجربي هستند و اين موضوع نه تنها در رشته شنا بلکه در تمام رشته‌هاي ورزشي نيز صادق است .

در هنگام انتخاب مربي توجه زيادي به شناگراني که آن مربي پرورش داده است داشته باشيد ، همچنين دقت نماييد براي هر دوره کلاس آموزش شنا ممکن است يک مربي بهتر باشد و در اين صورت تعصب به يک مربي کار اشتباهي است .  شايد يک مربي در آموزش شناي مقدماتي بسيار مجرب‌تر از مربي ديگر در دوره قهرماني و اصلاح تکنيک باشد و اين موضوع با سؤال از خود مربي و شناخت شنا آموزان وي کاملاً مشهود خواهد بود .

چند ويديو براي آموزش شنا در آپارات

• شرايط روحي و جسمي شنا آموز

براي آغاز آموزش شنا در ابتدا بايد شناخت کاملي از وضعيت جسماني و ميزان آمادگي خود داشته باشيد و با در نظر گرفتن اين شرايط به يادگيري شنا با شرکت در کلاس هاي آموزشي اقدام نمائيد چراکه شرايط روحي مانند ترس ها و اضطراب ها و شرايط جسمي مانند نقص هاي عضلاني ، ساختارهاي آناتوميک بدن و … بر روند آموزشي تاثيرگزار است . براي نمونه سه مورد از عواملي که آموزش شنا را کمي طولاني تر مي نمايد بررسي مي نمائيم.

• ترس از آب

از مهمترين عواملي که براي آغاز شنا و شروع دوره مقدماتي بسيار حائز اهميت است ، ميزان ترس از آب در شنا آموز است .  ترس از آب از عوامل مختلفي مي تواند نشأت بگيرد ، عواملي مانند تجربه غرق شدگي در کودکي ، مشاهده غرق شدن فردي در آب ، ترسي که والدين گاهي با حساسيت بيش از حد و يا ترس خود از آب ؛ به فرزندان خويش القا مي نمايند و يا هر دليل ديگري که از دوران کودکي در ذهن فرد نهادينه شده است و اين ترس تا پايان عمر همراه وي خواهد بود براي مثال شناآموزاني هستند که با سن حتي بالاي 60 سال به دليل تجربه خفگي هرچند کوتاهي که در دوران کودکي خود تجربه نموده اند ترس شديد از آب دارند  و اين ترس به ميزاني است که در ابتداي دوره حتي نمي توانند سر خود را روي آب قرار دهند و اين کاملاً غير عادي است چرا که با رفتن به زير آب تجربه گذشته براي آنها تداعي شده و بدن آنها انقباض شديدي را تجربه خواهد نمود .

افرادي که ترس از آب دارند ، مراحل آشنايي با آب و رفع حساسيت ها در آنها طولاني تر خواهد بود اما اين عامل باعث عدم يادگيري شنا در آنها نخواهد بود بلکه مقداري اين مسير را طولاني‌تر خواهد نمود و اين عامل ممکن است قيمت کلاس آموزش شنا را تحت تاثير قرار دهد . در اين موارد  بهتر است فرد قبل از آغاز آموزش شنا چندين جلسه در استخر حضور يابد و با ورود به آب و انجام حرکاتي مانند راه رفتن در آب ، نشستن در آب ويا تخليه تنفس زير آب ؛ مقداري محيط استخر را تجربه نمايد و حساسيت هاي خويش را از بين ببرد ؛ همچنين با آغاز دوره آموزشي ، مربي شنا بيشتر سعي مي‌کند با حضور خود در آب ، به شناآموز دلگرمي داده و با اجراي حرکاتي مانند به زير آب رفتن و تخليه تنفس در زير آب ، شناور شدن روي آب با کمک مربي و بلند کردن پاها از کف استخر و غيره به تدريج اين ترس ها را از بين برده و به حالت نرمال بازگرداند .

قبل از ثبت نام کلاس آموزش خصوصي شنا کودکان بايد بياد داشته باشيد ؛ برخي از کودکان نيز به صورت غير ارادي به دليل دوري از والدين ، ناآشنايي با محيط استخر ويا عدم تجربه شنا در گذشته ، ترس شديدي از آب دارند . به صورت کلي در سنين پايين ، جهت پيشرفت سريع تر و آموزش آسان تر بهتر است کودکان چندين جلسه به همراه والدين خود در استخر حاضر شوند و به بازي در آب بپردازند تا با اعتمادي که به والدين خود دارند ، رفع ترس آنها از آب ، آشنايي با آب و رفع حساسيت ها ؛ در اين مرحله انجام پذيرد .

منبع : شنا آموز

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

باگیم رفاه و معیشت مردم Livelihoods and Welfare of people درگز شرکت خدمات منزل آساک اد diary ویستا طرح